Du som är medlem i Vulcan Riders Sweden kan teckna ett förmånligt försäkringsavtal med Bilsport & MC tack vare vårt avtal med dem.

Är du intresserad kontaktar du Bilsport & MC och begär ett premieförslag. OBS! – Glöm inte att tala om att du är medlem i VRS - och ange ditt medlemsnummer!

Har du redan en försäkring hos Bilsport & MC

Kolla då så att det står att du har vår Klubbrabatt? Om det inte är noterat meddelar du Bilsport & MC att du är VRS-medlem - även om du har någon annan rabatt noterad. – Står det inget alls om rabatt så betalar du för mycket!

Många registrerade medlemmar kan ge bättre förmåner

Skade-utfallet är mycket lågt inom vår klubb, men tyvärr är det en mycket liten grupp av bolagets alla försäkrade Vulcan-hojar, som är registrerade som VRS-hoj. Troligen är det många medlemmar som inte har anmält till Bilsport & MC att de har tillhörighet VRS. Om vi blir riktigt många försäkringstagare hos Bilsport & MC kan vi utveckla vårt avtal ytterligare till förmån för bättre försäkringspremier. – Så kolla och anmäl!

Kontakta Bilsport & MC via e-post , och uppge namn och försäkringsnummer, samt att du tillhör Vulcan Riders Sweden, om du misstänker att du inte är registrerad som VRS-medlem.

Viktigt om Din mc-försäkring

Vårt avtal med Bilsport & MC är värt att ta del av!

  • Kolla när din nuvarande försäkring löper ut, om Du inte redan har Bilsport & MC-försäkring.
  • Om Du redan har en Bilsport & MC-försäkring med SMC-rabatt, vill vi att Du även meddelar dem Ditt medlemskap i VRS!
    Ju fler som är registrerade hos dem desto större möjligheter har vi att få bra villkor.

VRS "scrap-book"

Som internetklubb är det lätt att vi missar att spara alla artiklar om klubben som publiceras i landets tidningar.

För att samla vår historia har vi två stora svarta "scrap-books" som vi fyller med mycket olika material.
Men vi behöver din hjälp!

Ta fram din "lilla låda" med sparade artiklar, foton med mera
– kopiera dem och sänd dem till:
Ina Roth, Kolonigatan 27, 262 53 Ängelholm
– eller skicka digital kopia via e-post!

Hälsningar från arkivarien Ina #1317

Vulcan - Var kommer namnet från?

Varför Kawasaki har valt att kalla våra hojar för Vulcan har tidigare inte gått att få reda på. Enligt en artikel tidskriften "Clutch & Chrome Motorcycle Magazine" har Kawasaki emellertid gläntat lite på sina stängda arkivvalv. Läs hela artikeln - Kawasaki History - V Is For Vulcan And V-Twin.

Men namnet har ju en intressant koppling till en av gudarna i antikens romerska rike – Vulcanus – eldens och smideskonstens gud.

Han var son till Jupiter och Juno. Vulcanus hade också rollen som skyddsgud. Vulcanus var gift med gudinnan Venus. Han hade i Rom en urgammal helgedom, det så kallade "Volcanal", på sluttningen av den kapitolinska kullen, och till hans ära firades festen "Volcanalia" den 23 augusti, med circensiska spel under kejsartiden.

Han motsvaras av smidesguden Hefaistos i den grekiska mytologin.

Läs mer om Vulcanus på Svenska Wikipedia eller Engelska Wikipedia
Läs mer om Hefaistos på Svenska Wikipedia eller Engelska Wikipedia

Avtals- och Sammarbetspartners